02Οκτώβριος2014

130 οι θέσεις εισακτέων στο νέο τμήμα ΤΕΙ στην Άμφισσα

FaceBook  Twitter

Ανακοινώθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας οι θέσεις εισακτέων για το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014. 130 οι θέσεις για το νέο τμήμα του ΤΕΙ Στερεάς Ελλάδας στην Άμφισσα "Διοίκησης, οικονομίας και επικοινωνίας πολιτιστικών και τουριστικών μονάδων".

Να υπενθυμίσουμε πως το τμήμα Εμπορίας και Διαφήμισης δεν έχει νέους εισακτέους, παρά θα λειτουργεί με τους ήδη υπάρχοντες φοιτητές.

Σύμφωνα με το δελτίο τύπου του Υπουργείου οι εισακτέοι στα ΤΕΙ της χώρας μειώνονται κατά 28,1% σε σχέση με πέρσι, ενδεικτικό του  σχετικα καλού αριθμού των εισακτέων που θα έχει το ΤΕΙ της πόλης μας.

Δείτε αναλυτικά την Υπουργική Απόφαση από εδώ

 

Σχόλια  

 
+13 #1 Dimitris Pl 29-08-2013 12:17
Ξέρει κανείς αν υπάρχει φοιτιτική εστία στην περιοχή, ευχαριστώ.
 
 
-21 #2 Φοιτητής 29-08-2013 15:28
Δεν έχει ούτε εστία
ούτε καθηγητές
και ίσως φέτος δεν θα λειτουργεί και η λέσχη σιτισης για όλους μας.
Συγχαρητήρια και καλή δύναμη
 
 
+12 #3 amira 29-08-2013 16:21
perasa διοικηση οικονομια και επικοινωνια πολιτιστικων και τουριστικων μοναδων..xerei kaneis pos einai peripou h zwh ekei st amfissa?
 
 
+23 #4 politis 29-08-2013 17:00
Η ζωη στην Άμφισσα ειναι αρκετά ήσυχη.Για τους φοιτητες ομως νομιζω πως ειναι αρκετα καλη.Γινονται μεγαλες παρρεες φοιτητων, υπαρχουν αρκετα στεκια φοιτητων και γενικα απ οσο ξερω υπαρχει ομορφο κλιμα στους φοιτητες.
Η πολη σε υποδομες δεν ειναι και η καλυτερη στην ελλαδα αλλα ειναι αξιοπρεπης. Το χειμωνα εχει κοντα τον παρνασσο και την αραχωβα, το καλοκαιρι την ιτεα και γαξιδι και τους δελφους.
Δεδομενου μαλιστα οτι το νεο κτιριο του τει οδευει μετα απο πολλα χρονια στα τελειωματα μαλλον θα ειναι καλυτερα απο σημερα.
Το θετικο ειναι οτι θα ερθετε σε μια οικονομικη πολη, χωρις πολλα εξοδα και θα παρετε το πτυχιο σας χωρις να το καταλαβετε μιας που οι καθηγητες ειναι καλοι και δεν κοβουν τον φοιτητη 3 χρονια σε ενα μαθημα.
Καλη φοιτητικη ζωη!
 
 
+26 #5 Μητσος 29-08-2013 18:56
Μια χαρά ειναι η ζωή στην Άμφισσα. Λίγο υποτονικά αλλά πολύ παρεΐστικα...
 
 
+13 #6 efh 29-08-2013 19:26
kai egw perasa dioikhsh oikonomias kai epikoinwnias politistikwn kai touristikwn spoudwn.....einai kalh polh??? exei estia kai sitish??????
 
 
+13 #7 AmfissaPress_1 29-08-2013 19:37
Σχετικά με πληροφορίες για την πόλη της Άμφισσας μπορείτε να διαβάσετε τον οδηγό πόλης για τους νέους φοιτητές που θα τον βρείτε στο link amf.teilam.gr/.../odigos.pdf.

Φοιτητική Εστία δεν υπάρχει.
Λέσχη φοιτητών υπάρχει.
Τα ενοίκια είναι σχετικά φτηνά σε σύγκριση με Αθήνα και λειτουργεί και γραφείο εξυπηρετησης φοιτητών από το δήμο που βοηθά στην εύρεση διαμερισμάτων.
 
 
+4 #8 Εlli 30-08-2013 02:34
Αφού δεν έχει φοιτητική εστία υποθέτω θα δίνουν κάποιο στεγαστικό επίδομα σε αυτούς που το δικαιούνται έτσι δεν είναι???
 
 
+4 #9 as 30-08-2013 10:22
η βάση εισαγωγής πόσο ήταν;
 
 
+4 #10 efh 30-08-2013 10:24
ευχαριστω πολυ
 
 
+7 #11 politis 30-08-2013 14:37
Χορηγειται καθε χρονο στεγαστικο επιδομα 1000ευρω βασει οικονομικων και σπουδαστικων κριτηριων στους σπουδαστες.
Η βαση της σχολης ηταν 10,254
 
 
+2 #12 Δέσποινα 30-08-2013 15:44
παιδια περασα κ εγω ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ & ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ κ εχω σκοπο να πηγαινω στη σχολη 2-3 μερες τη βδομαδα γιατι μενω αθηνα μονιμα..πιστευετε οτι θα ειναι δυνατο να κανονισω τα εργαστηρια 2 συνεχομενες μερες?
 
 
+8 #13 Φοιτητής 30-08-2013 21:58
Πριν αποφασίσετε να νοικιάσετε, να δειτε πρώτα το πρόγραμμα των μαθημάτων. Συνήθως υπάρχουν ένα ή δύο εργαστηριακά μαθήματα ανά εξάμηνο (στα εργαστήρια είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση, στη θεωρία όχι-απλά δίνεις στην εξεταστική). Για 1 και 2 εργαστηρια δεν αξίζει να νοικιάσετε γιατί είναι πολλά τα λεφτά. Μπορείτε να ανεβαίνετε με το ΚΤΕΛ όπως κάνουν και οι περισσότεροι. Θα γλιτώσετε ένα σωρό λεφτά.
 
 
0 #14 Εlli 31-08-2013 02:35
Σχετικά με το εβδομαδιαίο πρόγραμμα ξέρουμε αν έχει βγεί ή αν θα βγεί κατι σχετικα σύντομα και γενικότερα πληροφορίες για το τμήμα?το ρωτάω σχετικά με τα εργαστήρια που ξέρω ότι αν δεν τα παρακολουθείς κόβεσαι σε σχέση με τα θεωρητικά...
 
 
-3 #15 efh 31-08-2013 16:59
kai mena m einai duskolo na noikiasw spiti ginete na kanonisw ta mathimata etsi wste na mporw na ta vgalw pera???
einai duskola ta dromologia me to ktel apo lamia px pou menw exei mia kai efta to apogeuma mono
 
 
-3 #16 as 31-08-2013 20:09
ντροπή στους υπεύθυνους που δεν έχουν ανακοινώσει το πρόγραμμα σπουδών..
 
 
+7 #17 Πραγματικός φοιτητής 31-08-2013 20:55
Σίγουρα κάποιοι απο εδώ που ρωτάτε και απαντάτε δεν είστε φοιτητές. Μην δίνετε λάθος πληροφορίες και μην το παίζετε χαμένοι. Όταν ξεκινήσουν οι εγγραφές, ελάτε μια βόλτα στην Άμφισσα. Τόσο απλά!
 
 
+9 #18 maria mol 04-09-2013 23:41
paidia 3erei kanenas ti xreiazetai gia tn eggrafi sto tei??
 
 
+1 #19 Ειρηνη 27-09-2013 21:02
einai alh9ia sxetika me to stegastiko epidoma??? kai oi wres ergastiriwn einai 6 thn evdomada, edw pera den nomizw na simferei na pigenoerxomai apo thn a9hna??? kai sxetika me to grafeio eksiperetiseis foititwn, prepei na pas ekei h kai na pareis tilefono gia na su dosun plirofories gia enoikio spitiou???
 
 
+2 #20 andreas 28-09-2013 00:27
maria mol τα δικαιολογητικα για την εγγραφη σου στο τει ειναι τα εξης:
Αίτηση για εγγραφή (δίδεται από τη Γραμματεία)
Απολυτήριο ή Πτυχίο του Σχολείου (επικυρωμένο φωτοαντίγραφο)
Βεβαίωσης πρόσβασης από το ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ (90% και 10%) και ΕΠΑΛ - ΟΜΑΔΑ Β΄ (90% και 10%). [Δεν απαιτείται στους απόφοιτους Τ.Ε.Ε., ΕΠΑΛ - ΟΜΑΔΑ Α΄]
Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας (μη επικυρωμένο)
Τέσσερις (4) φωτογραφίες τύπου αστυνομικής ταυτότητας.
Υπεύθυνη Δήλωση στην οποία ο/η εισαγόμενος/νη δηλώνει ότι δεν είναι εγγεγραμμένος/νη σε άλλη Σχολή ή Τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα. (δίδεται από τη Γραμματεία)
Ατομικό Στατιστικό Δελτίο Σπουδαστή (δίδεται από τη Γραμματεία)

ΕΙΡΗΝΗ : ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΧΕΙ ΤΟ Α' ΕΞΑΜΗΝΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ Ι. ΟΠΟΤΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΣΤΟ ΤΕΙ.