19Δεκέμβριος2014

Amfissapress

Υπογράφησαν οι πρώτες 5 διαθεσιμότητες υπαλλήλων από τον δήμαρχο Δελφών.

FaceBook  Twitter

Ανάκληση της απόφασης της Δημαρχιακής Επιτροπής του πρώην Δήμου Άμφισσας για την εγκατάσταση των τσιγγάνωνΣε διαθεσιμότητα βρίσκονται από χθες 5 σχολικοί φύλακες του Δήμου Δελφών μετά την υπογραφή των αποφάσεων από τον Δήμαρχο Δελφών κ. Φουσέκη και την ανάρτηση τους στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ.

 

Οι σχολικοί φύλακες θα βρίσκονται σε διαθεσιμότητα για οχτώ μήνες.

Σχόλια  

 
+30 #1 politis 08-08-2013 23:41
Καλο θα ηταν να ξερουμε και με ποια κριτηρια διοριστηκαν αυτοι οι 5 σχολικοι φυλακες οταν διοριστηκαν...
Ειναι γνωστό πως απο τους 600.000 δημοσιους υπαλληλους μολις οι 200.000 εχουν διοριστει με αξιοκρατικες και αδιαβλητες διαδικασιες μεσω γραπτων διαγωνισμων και διαγωνισμων με προτεραιοτητα (μορια) που ελεγχονταν αποκλειστικα και μονον απο το ΑΣΕΠ!
Ειμαι σιγουρος λοιπον πως οι 5 σχολικοι φυλακες οπως και το 99% των εργαζομενων του διευρυμενου δημου Δελφων πως προσεληφθησαν αποκλειστικα και μονον με κομματικα κροτηρια, κοινως ρουσφετια, την ιδια ωρα που χιλιαδες νεοι, στολιζουν τις λιστες του ΟΑΕΔ με πτυχια, μαστερ, διδακτορικα και ξενες γλωσσες.
Ας μην ξεχναμε λοιπον πως οπως στρωνει κανεις κοιμαται, ή οτι σπερνεις θεριζεις...
 
 
+7 #2 Λ.Π 09-08-2013 11:13
ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΣΟI ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΑΠ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ....
 
 
+8 #3 ΕΥΑ ΦΕΛΛΟΥ 09-08-2013 11:56
EVA
Πρέπον θα ήταν, πριν εκφράσεις την βεβαιότητά σου για το πως προσελήφθησαν οι σχολικοί φύλακες , να μάθεις με ποιά κριτήρια διορίστηκαν.....
Μπορεί να μην έχουν πτυχία, μάστερ, διδακτορικά και ξένες γλώσσες, αλλά η πρόσληψή τους έγινε μετά από έλεγχο των δικαιολογητικών τους αποκλειστικά και μόνον από το ΑΣΕΠ.
Ευτυχώς λοιπόν που απολύθηκαν αυτοί οι 5 σχολικοί φύλακες,ώστε οι χιλιάδες νέοι με πτυχία, μάστερ, διδακτορικά και ξένες γλώσσες να πάψουν να στολίζουν τις λίστες του ΟΑΕΔ.....
Δεν έχεις καταλάβει μάλλον....Όποιος χάνει τη δουλειά του καμιά σημασία δεν έχει αν είναι ιδιωτικός ή δημόσιος υπάλληλος, ΠΕ, ΔΕ, ΥΕ, αν έχει απολυτήριο δημοτικού, πτυχία, μάστερ. Η ζωή παύει να τον γοητεύει. Ξαφνικά χάνεται η ορμή του μαζί με την αξιοπρέπειά του και νιώθει ταπείνωση.
Τα όνειρά του γίνονται στάχτη, η σκέψη του γεμίζει από μαύρα πουλιά και τα συναισθήματά του πλημμυρίζουν φόβο, απελπισία και απόγνωση.
Είμαστε λαός με προσωπική και εθνική αξιοπρέπεια και μας την ποδοπάτησαν, δίνοντας "γην και ύδωρ" σε ξένες δυνάμεις, για να μας "σώσουν".
Είναι θλιβερό να ασχολούμαστε με το πως προσελήφθη ο καθένας, αντί να βρούμε διέξοδο από την κατάσταση που οι κυβερνώντες έχουν οδηγήσει το μέλλον των παιδιών μας.

«Είναι στη φύση των ανθρώπων, πιότερο να ποδοπατούν εκείνον που έπεσε.»
Αισχύλος
 
 
-3 #4 zorro 09-08-2013 14:57
Για τον politis=εισαι ανημερωτος,αδαης,κακεντρεχης,κ ακοπροαιρετος.Δεν ξερεις τιποτα για τον δημοσιο τομεα,κι ομως εκφραζεις συμπερασματα,ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΟΜΩΣ ΕΣΥ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ?????ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ??????Η ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΞΕΡΟΛΕΣ Η ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΕΚΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ????
 
 
+6 #5 132 09-08-2013 18:20
ΚΑΛΑ ΕΙΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ?ΠΟΙΟΙ ΜΠΗΚΑΝΕ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΔΕΛΦΩΝ ΜΕ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΜΟΡΙΑ (ΕΚΤΟΣ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ 2009 Κ ΜΕΤΑ ΜΕ ΑΣΕΠ?)ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΜΟΝΙΜΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΗΜΑΡΧΟΥΣ.ΟΛΗ Η ΦΩΚΙΔΑ ΚΑΙ ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΞΕΡΕΙ ΤΗ ΟΡΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ.!ΠΟΤΕ ΒΓΗΚΕ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥΣ ΦΥΛΑΚΕΣ, ΓΙΑ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΕΣ ΓΙΝΑΝΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟ??Ε????????ΑΚΟΜΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΒΥΣΜΑ ΝΑ ΟΡΚΙΖΕΤΑΙ ΕΝ ΜΙΑ ΜΥΚΤΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΓΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΙΔΑΧ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ!!!!!!ΔΕΝ ΕΙΧΑΝΕ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΚΑΙ ΒΑΖΑΝΕ ΤΟΥΣ ΕΠΟΧΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ STAGE ΓΙΑ ΜΑΡΤΥΡΕΣ!!!!!ΑΦΗΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΚΛΑΨΑ!ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΕΡΓΗ ΕΙΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!!
 
 
+17 #6 μανα 09-08-2013 21:59
Είναι θλιβερό να ασχολούμαστε με το πως προσελήφθη ο καθένας, αντί να βρούμε διέξοδο από την κατάσταση που οι κυβερνώντες έχουν οδηγήσει το μέλλον των παιδιών μας.

Αγαπητη κυρια Φελλου, αυτη ακριβως η ασιδοσια των υπεραριθμων προσληψεων μονο και μονο για ψηφους μας εφερε εδω που μας εφερε!Μην λετε λοιπον πως ασχολουμαστε με το πως μπηκε ο καθενας στην υπηρεσια που μπηκε.
Εχω παιδι 28 χρονων και εχυσα αιμα για να το σπουδασω, να το στειλω για μεταπτυχιακο, να μαθει δυο γλωσσες γιατι πολυ απλα σαν οικογενεια ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΒΥΣΜΑ και ελπιζαμε πως καποια μερα με αντικειμενικες διαδικασιες πχ μεσω ΑΣΕΠ θα διοροζοτανε σε μια θεση!Οχι απο τεμπελια αλλα για να βιοποροσει αξιοπρεπως μιας και εγω σαν εργαζομενη μανα σε σουπερ μαρκετ βιωνα και βιωνω καθημερινα περικοπη μισθου, απληρωτες υπερωριες, συνολικο μισθο 600ευρω και αλλα αλλα πολλα!
Ολοι αυτοι λοιπον που κατακορον με ενα τηλεφωνημα σε εναν βουλευτη ή δημαρχο διοριζονταν σε δημους κλπ, εριξαν εξω τον κρατικο πεουπολογισμο με τους εξωπραγματικους μισθους (στους δημους ειδικα οι εργαζομενοι επαιρναν 350 ευρω καθε μηνα για οδοιπορικα.ακομα και αν εμεναν διπλα απο το δημο. Αυτο αυτοματως ανεβαζε το μισθο τους σε πολυ υψηλα μισθολογικα επιπεδα.)!Ετσι λοιπον ολες αυτες οι λαμογιες οδηγησαν την ελλαδα στον πατο που βρικσεται σημερα και ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτες οι γεννιες που εφαγαν με χρυσα κουταλια απο το 1981 μεχρι και το 2010 ΘΥΣΙΑΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ- ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΤΟΥΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ!
Δεν με αφορα λοιπον καθολου εαν ορισμενοι βυσματιες εχασαν την δουλεια τους μετα απο 20 χρονια παχυλων μισθων, κλπ κλπ.
Ας απευθυνθουν στο δημαρχο που τους διορισε και να του ζητησουν τα ρεστα για την απολυση τους!
Σε μια κοινωνια δημοκρατιας και ισων ευκαιριων ειναι απαραδεκτο και κακουργηματικο να επιτρεπεται μονον σε βυσματα και ρουσφετια να εχουν δικαιωμα στη ζωη, στην εργασια, στο μισθο και στην αξιοπρεπεια.!
Ξερω πως ειναι οδυνηρο να χανεις δουλεια αλλα εγω και χιλιαδες αλλοι εργαζομενοι του ιδιωτικου τομεα ολα αυτα τα χρονια ξυπναγαμε και δεν ξεραμε αν με το καλημερα θα ακουσουμε και το απολυεσαι!
Τέλος, αν αυτες οι 5 διαθεσιμοτητες φαινονται λιγες, οι 12,500 που θα ερθουν με το νεο ετος στους δημους τι θα ειναι?
Δεν φοβαμαι όμως γιατι το μεγαλο αφεντικο ισως βαλει οσους βγουν σε διαθεσιμοτητα στα μεταλλεια...αυτο κανει αλλωστε ολα αυτα τα χρονια και βγαινει σε καθε εκλογικη διαδικασια
 
 
-10 #7 ταρατατζουμ 11-08-2013 20:22
δεν ξερω με τι κριτηρια προσληφθηκαν οι φυλακες. ισως οντως να προσληφθηκαν απ το παραθυρο. αλλα αυτο δεν λελει τπτ. δεν μπηκαν μονοι τους με ετσι θελω. καποιος τους προσελαβε. δεν φτενε αυτοι. οι φυλακες δουλεια ζητουσαν. και που ξερουμε οτι αυτοι δεν εχουν μαστερ κλπ κλπ. τεσπα. το διαιρει και βασιλευε το εχετε υποψιν σας?
 
 
-10 #8 ταρατατζουμ 11-08-2013 20:31
αγαπητη κυρια μανα απο ποτε η χρηματοπιστωτικη κριση των τραπεζων ειναι δημοσιονομικη κριση? τα δανεια που μας δινουν πανε εξ ολοκληρου ή μαλλον το 95% στις τραπεζες για να μην καταρευσουν. οι δημοσιοι υπαλληλοι φταινε για αυτο? ουτε 1 ευρω δεν παει για μισθους και συνταξεις. και ολοι οι μισθοι του δημοσιου και του ευρυτερου δημοσιου τομεα σαν ποσοστο του αεπ εινα μονοψηφιο νουμερο. και εξαλου ειδες τπτ να διορθωνεται? δεν βλεπεις οτι οι πλουσιοι γινοντε πλουσιοτεροι και οι φτωχοι φτοχωτεροι? μην εισια της λογικη "να ψοφησει η κατσικα του γειτωνα"
 
 
+3 #9 μανα 13-08-2013 15:52
μην εισια της λογικη "να ψοφησει η κατσικα του γειτωνα"

Οχι θα ειμαι της λογικης να βλεπω τη κατσικα του γειτονα να ειναι θρεφταρι απο τα βυσματα και τα ρουσφετια, και τα δικα μου παιδια να ειναι κοκαλιασμενα απο την καταθλιψη, τη φτωχεια και την ανεργια.!
 
 
0 #10 ΑΩ 14-08-2013 18:09
αυτός ο ταρατατζούμ που διδάσκει δημοσιονομική πολιτική;